Jméno Zlín má většina Čechů neodmyslitelně spjaté s dalším jménem – Tomáš Baťa. Tento československý podnikatel získal přízvisko „král obuvi“ a proslavil se nejen ve své domovině, nýbrž po celém světě. Už ve svých 18 letech (v roce 1894) spoluzaložil ve svém rodném městě obuvnickou firmu Baťa, z níž se velmi záhy stal obrovský komplex zabývající se nejen výrobou bot, ale i jejich distribucí a dalšími službami.
Postupně se mu podařilo modernizovat a zvelebovat celé okolí i město Zlín, z nějž udělal moderní město světového rázu. Není se tak čemu divit, že byl posléze zvolen i jeho starostou a lidé ho milovali.
Péče o lidi
Tomáši Baťovi nešlo jen o jeho vlastní zisk a úspěch, ale pečoval i o své zaměstnance, kterých neustále přibývalo. Neváhal tak ve Zlíně třeba založit koželužnu a koupil i mnoho velkostatků, aby byl stále zásobován dřevem a nechyběly potraviny pro jeho zaměstnance.
Založil i Baťovu školu práce, kde poskytoval těm nejlepším zaměstnancům náležité vzdělání, aby mohli být ještě lepší. Po vzoru amerického podnikatele Henryho Forda také založil pásovou výrobu a brzy ovládal už polovinu československého trhu s obuví, přičemž expandoval i do zahraničí a počet jeho prodejen se pohyboval v desítkách a později stovkách. Navíc zakládal i další továrny a spřízněné společnosti.
Co po něm zbylo ve Zlíně?
Když se dnes půjdete projít po Zlíně a budete se pozorně rozhlížet, najdete mnoho míst, o jejichž rozkvět se právě Baťa zasloužil. I proto byl ve městě vybudován Památník Tomáše Bati postavený ve funkcionalistickém stylu.
Baťa tu stavěl domy, celé obytné čtvrti, hotely i školy. Zakládal obchodní domy a stál dokonce za projektem místního koupaliště. Zkrátka nebýt jeho, Zlín by nikdy nevypadal tak, jak ho dnes známe.
Kultura ve Zlíně
Když dnes vyrazíte do Zlína, najdete tam i mnoho možností moderního vyžití. Co se například kultury týká, můžete vyrazit do Městského divadla, Kongresového centra, Filharmonie Bohuslava Martinů či do Velkého kina. Za návštěvu stojí také Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění.
Minout byste rozhodně neměli ikonické Muzeum obuvi a zajímavý je i hrad Malenovice, který je také z části muzeem a nabízí pohled do mnohem dávnější historie než do té, kterou ve Zlíně budoval rod Baťů. Případně zajděte na zámek Lešná, poblíž něhož je i zoologická zahrada, která je oblíbeným cílem návštěvníků města.
Máte-li rádi historii, můžete zavítat do města syrečků a inspirovat se naším článkem Olomoucké syrečky nadchnou i znechutí, případně si přečtěte o jiné oblasti Moravy v textu Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život.