Významné archeologické oblasti
Na Moravě a zejména v její jižní části, se nachází mnoho významných archeologických nalezišť, v nichž se našlo nejen mnoho cenných památek, ale i dokladů o dlouhé historii tohoto místa. Ne nadarmo jsme se ještě ve škole učili o takzvané Velké Moravě, která zasahovala právě až sem. A šlo o jedno z nejvýznamnějších období pro české dějiny. Takže to, co tu archeologové průběžně nacházejí, fascinuje i je samotné a přináší nám to důkazy, jak je náš národ starý a jak byl už dříve vyspělý.
Staré Město u Uherského Hradiště
K jednomu z nejvýznamnějších nalezišť patří oblast kolem Starého Města u Uherského Hradiště. Dnes je to jen obyčejné moravské město se zhruba 6 500 obyvateli. Ale jak odhalily průběžné vykopávky, dříve tomu bylo úplně jinak. Ukázalo se, že v tomto místě žili lidé už v pravěku a že v době bronzové tu panoval čilý ruch. V té době tu také vzniká takzvaná Únětická kultura (název dostala podle pohřebiště nalezeného v Úněticích), pak tu byla prokázána i pozdější Velatická kultura a lidé tu čile prospívali i v době železné a pak také v období nadvlády Keltů. Ze všech těchto období se tu našlo mnoho památek, drobností i velmi zachovalých kosterních pozůstatků.
Pohansko
Už svým názvem je zajímavé Pohansko. Jedná se o hradiště poblíž Břeclavi, které prokazatelně pochází ještě z doby Velkomoravské říše (ta existovala mezi lety 833 a 907 našeho letopočtu). Jeho rozloha je odhadována na 55 hektarů, je chráněnou památkou, a i když z původního hradiště tu toho moc nezbylo, tak najdeme mnoho napodobenin tehdejších artefaktů a staveb, funguje tu muzeum v přírodě a stejně tak v blízkém zámečku můžete navštívit expozici Velkomoravské Pohansko. K nejzajímavějším nálezům v této oblasti patřily velkomoravské šperky (zejména specifické knoflíky), hladítka, plechové kotle, urny či kultovní objekty.
Dolní Věstonice
Bezesporu nejznámější oblastí z hlediska archeologie a významných objevů jsou Dolní Věstonice. Tuto obec najdeme kousek od Mikulova a dnes turisty zajímá zejména kvůli svým tradičním vinným sklípkům. Ale archeology fascinuje, že toto místo bylo obydleno už od pravěku, našly se tu pozůstatky z doby lovců mamutů a nejznámějším objevem je keramická soška nahé ženy pojmenovaná Věstonická Venuše. Soška je velice detailně propracovaná a zachovalá a vědci ji datují do období 29 000 až 25 000 let před naším letopočtem.
Morava je zajímavá nejen z hlediska dávné historie, ale i té modernější. Přečtěte si proto třeba článek Olomoucké syrečky nadchnou i znechutí nebo si udělejte Výlet do historie Zlína aneb Baťa, jak ho neznáte.