Hanáci jsou svérázní
I když je Haná známá spíš jako zemědělský a velmi úrodný kraj, tak většina lidí si ho spojuje spíš s místní typickou kulturou. Ač je to totiž nedílná součást Moravy, potažmo Česka, obyvatelé Hané jsou v mnoha ohledech jiní než jejich další krajané. Ostatně, svědčí o tom i jejich typické nářečí nazývané hanáčtina, které mnoha Čechů připadá úsměvné a vtipné, ale ovládnout ho není pro „cizince“ nijak snadné.
Místo plné krojů
Ačkoliv už dávno žijeme v technologiemi nabitém 21. století, Haná si stále zachovává svůj ráz a typické zvyky, na které nedá dopustit. Hanácký kroj je proslavený i v zahraničí a při různých slavnostech se tu kroje nosí dodnes – oblékají se do nich nejen ženy, ale i muži. A jsou na to právoplatně hrdí.
Přesvědčit se o tom můžete pravidelně třeba v Kroměříži, kde se každý rok koná takzvaný Hanácký den, který má za cíl připomínat místní tradice a zvyky a ukazovat Hanou takovou, jaká vždy byla. Součástí je i Hanácký jarmark.
A pravidelně se navíc koná Mezinárodní folklorní festival, taktéž Kroměříži, který nabízí hudbu, zábavu a mnoho dalších přidružených kulturních akcí. Ostatně, i masopusty a další pravidelné akce jsou plné veselí, barev, hudby, krojů a vládne na nich typický moravský duch.
Ideální místo pro dovolenou
Hledáte-li zajímavé místo pro strávení své dovolené, je Haná jedinečnou oblastí, kterou byste měli navštívit. Nejen, že je tam mnoho zajímavých měst, která skrývají netušené pamětihodnosti, muzea a další místa stojící za navštívení. V oblasti Hané najdete i řadu starých hradů a zámků, z nichž za zmínku stojí zejména hrad Bouzov nebo zámek Nesměřice.
Můžete se projíždět na kole nebo procházet kolem zdánlivě nekonečných vinic, je tu spousta luk, sadů a travnatých ploch a ze všeho tu dýchá pohoda a klid.
Hanácké dobroty
Stejně jako jiná místa v Česku, i Haná má své typické pokrmy, které si místní obyvatelé pochvalují dodnes a velmi často je připravují. Pro tuto oblast je typické vaření černé omáčky (jejímž základem je pivo a perník) a bílé omáčky (základ je smetanový, přidává se mimo jiné i křen).
Oblíbené jsou tu takzvané hertepláky, což jsou bramborové placky s mákem nebo cukrem. Místní pukáče nejsou zase ničím jiným než bramborovými placičkami s mákem a tvarohem. Cviboch je zase místní ovocná bublanina a pod názvem tvargle tu seženete olomoucké tvarůžky.
Co se týká nápojů, tak dnes je zaručeně nejznámější Hanácká kyselka – ta se prodává i v supermarketech a pochází původně z minerálního pramene nacházejícího se v obci Horní Moštěnice.
Pokud vás zajímají další informace o moravských dobrotách, přečtěte si náš článek Olomoucké syrečky nadchnou i znechutí, případně se inspirujte v textu Lednicko-valtický areál si zamilujete na první pohled.